Obecní knihovna Jiřice

Politická obec Jiřice v roce 1914

20.01.2012 17:24

Politická obec:Jiřice

části osady:Borovinský, Brunův mlýn ( Brunka ), Kobylec, Kopaniny, Močidla, Radostín, Svejborka, Trucbába, U Čapka, U Dvora, U Hájovny, U Kudrnů.

Počet obyvatelstva: 832, vesměs Češi z nich 809 katolíků a 23 evangelíků.

Počet domů: 109

Obecní zastupitelstvo: čítá 12 členů. Starosta Josef Vincenc * I. radní František Švec, II. radní Josef Matoušek, III. radní Stanislav Hrůza, IV. radní Josef Fučík.

Škola třítřídní. Učitelé: Antonín Hnát řídící, Rudolf Halík, Marie Tomanová.

Farní úřad: Farář: P. Milo Záruba.

Přifařené obce: Hněvkovice, Lhotice, Lhotka, Petrovice, Vitice.

Pošta a dráha: Humpolec.

Spolky. 1. Hasičská jednota, založena r. 1882, čítá 52 členů a má 2 stříkačky, * velitel: Josef Fučík. Podvelitel: Stanislav Hrůza. Jednatel: P. Milo Záruba. Pokladník: Josef Matoušek.

2. Odbor Národní Jednoty Pošumavské, založeno v roce 1902. Předseda: Antonín Matoušek, Jednatel: Rudolf Halík.

3. Skupina odborů Národní Jednoty Pošumavské. Předseda: Antonín Matoušek. Jednatel: Rudolf Halík.

4. Odbočka Svazu křesťanských  zemědělců, zakoženo v roce 1908. Předseda: Jan Kolář. Jednatel: P. Milo Záruba.

5. Lnářské družstvo, založeno v roce 1904. Předseda: Antonín Matoušek. Řiditel třelny: František Švec.

6. Meliorační družstvo, založeno v roce 1905. Předseda: Antonín Matoušek. Jednatel: P. Milo Záruba.

7. Spořitelní a záložní spolek pro Jiřice a okolí, založeno v roce 1900. Předseda: Josef Vincenc. Pokladník Jan Daněk.

Obchody a živnosti.

Hostinství: Křemen Josef na Trucbábě. Antonín Vlastník ( stávající hospoda ). Řeháková Anna ( Sedlácká dvůr ). Turková Kateřina ( dnešní obecní bytovky byla zbořena v roce 1999 ).

Kovářství: Hokeš František

Krejčovství: Fučík Josef, Křemen Josef, Šimek Jan, Jandejsková Marie.

Obchod smíšený: Řeháková Anna ( Sedlácký dvůr ).

Hokynářství: Davidová Marie ( bývala to živnost - výkup zemědělských přebytků  a jejich následný prodej na tržištích )

Kolářství: Havel Josef, Novák Jan.

Krupařství: Žďárská Antonie.

Obuvnictví: Jirků Josef, Šlechta František.

Pekařství: Žďárský Václav.

Řeznictví: Turková Kateřina.

Truhlářství: Jandejsek Jan.

Porodní babička: Vávrová Anna.

dle dobového tisku volně zpracoval: Svatopluk Veroněk knihovník.